Grīdas ieklāšana

Svarīgi zināt

Grīdas dēļus un parketu klāj tieši uz gludas, stabilas un sausas „melnās” grīdas. Par „melno” grīdu var kalpot gan saplākšņa, gan OSB plākšņu, gan arī betona grīda. Īpaši jāuzmanās ar betona pamatvirsmām – var gadīties, ka tā virspuse ir izžuvusi, bet dziļumā betons vēl ir mitrs. Tā žūšanas ātrums ir 1 cm/mēnesī, taču ir iespējams izmantot papildus sausinātājus – apkure, mitruma savācējus u.c. -, tādā veidā paātrinot procesu. Betona grīdas gadījumā jāpārliecinās par tam atbilstošu mitruma procentu, kā arī cietību. Pirms tiek uzsākta grīdas segumu montāžā, ir svarīgi telpā pabeigt visus darbus, kas saistīti ar paaugstinātu mitrumu (apmešanu, flīzēšanu, sienu špaktelēšanu u.c. darbus). Betona grīdām piemīt augsta mitruma uzsūktspēja un, kamēr notiks šādi darbi, betona grīda lielu daļu mitruma uzsūks sevī.
Jaunbūvēs īpaša uzmanība jāpievērš tam, lai apkures sezonas laikā vismaz 2 – 3 nedēļas pirms parketa ieklāšanas telpās būtu pieslēgta apkure.

Par siltajām grīdām

Parketu var klāt arī uz apsildāmās grīdas. Tomēr, ja apsildāmā grīda zem parketa ir vienīgais siltumdevējs telpā, tad aicinām iepriekš rūpīgi apdomāt tās lietderīgumu, jo, kā zināms, koks ir labs siltumizolators, un ne vienmēr apsildāmā grīda, uz kuras ieklāts parkets, spēs nodrošināt maksimālu siltuma komfortu ziemas sezonas laikā.
Iesakām apsildāmajām grīdām izvēlēties mazāka izmēra parketu, jo, tā kā koks saraujas platumā, tad apkures sezonā šķirbas būs praktiski nemanāmas.

Rakstu katalogs

“Vidrižu Atvari” piedāvā iespēju ikkatram sevī atklāt mākslinieka talantu, pēc savas gaumes un iecerēm izdomājot rakstus savai guļamistabai, birojam, hallei, kā arī jebkurai citai jums interesējošai telpai. Parketa dēlīšu izmēru augstā precizitāte, proporcijas un dažādu garumu izvēle dod iespēju ātri un precīzi salikt oriģinālus un skaistus rakstus, ļaujoties fantāzijas lidojumam, kā arī oriģināliem un netradicionāliem risinājumiem.

Iesakām aplūkot “Vidrižu Atvari” parketu rakstu katalogu, kurā ikvienam interesentam ir iespēja iedvesmoties vistīkamākajam parketa izkārtojumam!

Ar “Vidrižu Atvaru” rakstu katalogu iespējams iepazīties šeit!

Parketa kopšana

Tikko nolakotas vai noeļļotas grīdas saudzēšanas laiks ir 8-14 dienas (atkarībā no apdares materiāla). Žūšanas ilgums palielinās gadījumos, ja telpā ir slikta ventilācija, zema temperatūra, kā arī uzklāta pārāk bieza lakas kārta. Cietēšanas vielas, tādas kā sveķi, poliuretāns vai akrils, lakas žūšanas laikā izgaro, tāpēc telpu vajag kārtīgi vēdināt.
Pirmajā etapā grīdai vajag mieru. Jo vairāk tā pirmajās dienās tiks saudzēta, jo izturīgāka tā būs turpmāk. Pēc 2 nedēļām grīda ir pirmo reizi jāmazgā ar kopšanas līdzekli, lai papildus pasargātu grīdu.
Lai izvairītos no skrāpējumiem, zem galdu un krēslu kājām jāpielīmē speciālie filca paliktņi. Atpūtas un biroja krēsliem jāsarūpē speciālie „mīkstie” riteņi. Zem mēbelēm ar riteņiem var palikt arī speciāli šim nolūkam paredzētos paklājus.
Iespēju robežās nepieļaut smilšainu apavu tiešu saskari ar grīdas segumu.
Koka grīdu intensīvākas slodzes gadījumā ir jārēķinās ar biežāku grīdas kopšanu un to aizsargājošā pārklājuma atjaunošanu.

Lakota vai eļļota koka grīda

Lakota koka grīda
Šādai grīdai virsējā kārta ir pārklāta ar neredzamu slāni, kas nepieļauj netīrumu pielipšanu un mitruma iesūkšanos kokā. Izvēloties lakotu koka grīdu, jūsu galvenais ieguvums ir tas, ka tā ikdienā ir viegli uzkopjama. Ja ir nepieciešamība grīdu nevis vienkārši izsūkt ar putekļu sūcēju, bet tā jau prasa mazgāšanu,
Gadījumā, ja grīdas uzkopšana ar putekļu sūcēju ir nepietiekama un nepieciešama mazgāšana, pieļaujams izmantot parastu ūdeni, tajā samitrinot lupatu. Speciālā tīrīšanas līdzekļa pievienošana ūdenim palīdzēs vieglāk tikt galā ar taukainiem pleķiem vai lielākiem netīrumiem, taču tas ne vienmēr ir nepieciešams.
Izsūcot grīdu ar putekļu sūcēju un reizēm (pēc nepieciešamības) to izmazgājot, grīdas segums kalpos gadiem ilgi, taču jāņem vērā, ka ar laiku lakas slānis dilst un ir nepieciešams tās kārtu atjaunot. Šis process ir lakotas koka grīdas mīnuss, jo slānis ir jāatjauno visā grīdas plaknē. Padilušo vai noskrāpēto vietu nav iespējams nolakot atsevišķi, jo lakas spīduma pakāpe no jauna uzklātajam slānim atšķirsies no iepriekšējās lakas kārtas. Šī iemesla dēļ, atjaunojot laku, no telpas būs jāiznes visas mēbeles un jārēķinās ar putekļu rašanos.
Vienas lakas kārtas mūžs atkarībā no grīdas izmantošanas intensitātes ir no 2 līdz 5 gadiem koridorā vai virtuvē, no 15 līdz 20 gadiem guļamistabās un līdzīgās, maz noslogotās telpās.

Eļļota koka grīda
Šāda grīda tiek pasargāta no netīrumiem un mitruma ar eļļas palīdzību, kas ir iesūkusies koksnē, padarot tās virskārtu blīvu, tādējādi aizsargājot koku no iekšpuses. Izvēloties eļļotu grīdu, jūs pilnībā varat izbaudīt grīdas dabiskumu, jo, staigājot ar basām kājām, tās saskarsies tieši ar koku. Uz eļļotas grīdas lieliski izceļas koka šķiedra, kā arī ir labi saskatāma un izjūtama virsmas faktūra. Ikdienā eļļotu grīdu vēlams kopt ar speciālajiem mazgāšanas līdzekļiem, kurus pievieno ūdenim, kā arī, atkarībā no noslogotības, reizi 3 līdz 6 mēnešos vēlams atjaunot eļļas aizsargkārtu ar speciālu līdzekli, kas bagātina eļļu un liek koka virsmai palikt netīrumus atgrūdošākai. Ar šo pašu līdzekli, papildus apstrādājot skrāpējumu vietas, grīda tiek atjaunota.
Ja eļļotu grīdu labi kopj, nepieciešamība pēc virsmas pārslīpēšanas var rasties tikai būtisku mehānisku bojājumu rezultātā, kad uz grīdas ir radušies lieli skrāpējumi vai iespiedumi un tā ir zaudējusi savu vizuālo pievilcību.

Īsumā
Izdarot secinājumus no augstāk minētā, var spriest, ka lakota koka grīda ikdienā ir vieglāk kopjama un prasa mazāk līdzekļu, taču, ja jālabo kāds skrāpējums vai jāatjauno laka, tad nāksies pārlakot visu grīdu. Savukārt eļļotu grīdu īpašnieki varēs izbaudīt koka grīdas dabiskumu, bet ikdienas kopšana būs nopietnāka un prasīs vairāk līdzekļu. Neskatoties uz to, grīdā ievilktas švīkas atjaunošana, salīdzinot ar lakas klājumu, būs pavisam vienkārša.

Parketa grīdas ekspluatācijas noteikumi

1. Pēc parketa grīdas apstrādes ar laku vai eļļu, to atļauts noslogot tikai pēc 8-14 dienām.
2. Pirmajās dienās uz apstrādātas grīdas neiesakām likt paklājus. Veicot tālākus telpas apdares darbus, aizliegts parketa grīdu pārklāt ar poliuretāna plēvi, jo tā kavē apstrādes materiālu (lakas, eļļas) žūšanu. Plēves vietā var izmantot mīkstu kartonu. Mēbeles un citus sadzīves priekšmetus telpā jāienes un jānovieto uzmanīgi. Zem galdu un krēslu kājām iesakām pielīmēt mīkstus paliktnīšus, lai, tos pārvietojot, nesaskrāpētu parketa grīdu.
3. Parketa grīdu ar kopšanas līdzekļiem atļauts apstrādāt ne agrāk kā 10 dienas pēc lakas vai eļļas uzklāšanas.
4. Koka grīdas vairāk reaģē uz gaisa mitrumu, tāpēc ļoti svarīgi ir telpā nodrošināt pareizu ekspluatācijas mitrumu. Ieteicamā gaisa temperatūra ir +180C līdz +230C, un relatīvais gaisa mitrums robežās no 30% līdz 55%. Kā zināms, vasarā gaisa mitrums ir lielāks, bet ziemā mazāks. Ja grīda vasaras sezonā ir vairāk sabriedusi, tad ziemas sezonā parketa grīdā parādīsies spraudziņas. Jo stabilāks ir gaisa mitrums telpā, jo garāks būs parketa grīdas ekspluatācijas laiks. Tāpēc, lai regulētu klimatu telpā, iesakām izmantot temperatūras un gaisa mitruma mērītāju. Ziemas sezonā, kad gaisa mitrums samazinās zem 30%, iesakām lietot speciālus gaisa mitrinātājus.
5. Parketa grīdu ir aizliegts mazgāt ar slapju lupatu! Tā vietā jāizvēlas mitra lupata.

Ievērojot šos nosacījumus, jūsu parketa grīda būs izturīga un ilgi saglabāsies skaista.

Parketa grīdas ieklāšanas noteikumi

1. Pasūtītājs apņemas nodot Izpildītājam pamatgrīdas segumu tīru un līdzenu, ar atbilstošu mitruma procentu betonam līdz 2%, kokam līdz 10%.
2. Nelīdzenums nedrīkst būt lielāks par 3mm uz 3 (trīs)metriem.
3. Izpildītājs neuzņemas atbildību par pamatgrīdas montāžas nepilnībām, ja to nav veicis pats izpildītājs.
4. Pasūtītājs apņemas parketa ieklāšanas laikā nodrošināt telpu relatīvo gaisa mitrumu robežās no 30% līdz 40%, un temperatūru +18oC līdz +22oC.
5. Pasūtītājs Izpildītājam nodod daļēji sagatavotu telpu. Telpā jābūt pietiekošam apgaismojumam, kā arī jābūt pieejamiem strāvas avotiem (220V).
6. Pasūtītājs nodrošina citu blakus darbu pārtraukšanu, kas traucē parketa ieklāšanu, slīpēšanu un tā apstrādi ar laku vai eļļu, piemēram, flīzēšanu vai krāsošanu, darbus, kas saistīti ar mitrumu, darbus, kas rada putekļus, jo tie var ietekmēt parketa ieklāšanas tehnoloģiju.
7. Pēc parketa ieklāšanas un tā ieklāšanas laikā Pasūtītājs nodrošina nepiederošu personu nepārvietošanos un jebkāda veida darbību neveikšanu uz jaunieklātā parketa.
8. Pasūtītājs nodrošina Izpildītāju ar visu nepieciešamo informāciju un rasējumiem, kas saistīti ar zemgrīdas komunikācijām (cauruļvadi, kabeļi u.c.).
9. Pasūtītājs kopā ar Izpildītāju pirms darbu uzsākšanas nomēra pamatgrīdas un telpu relatīvo gaisa mitrumu, fiksējot to uz akta ar abu pušu parakstiem divos eksemplāros.
10. Pie parketa ieklāšanas piedalās Pasūtītāja pārstāvis, kontrolējot šo procesu. Pasūtītājs var izteikt savu viedokli, aizrādījumus, kas attiecas uz parketa ieklāšanu un parketa dēlīšu šķiedru rakstu, krāsainību, par to informējot atbildīgo personu.
11. Pēc parketa ieklāšanas un pirms tā lakošanas, Pasūtītājs apseko ieklāto parketa grīdu, izsakot savas pretenzijas pret parketa ieklāšanas kvalitāti, taču neattiecinot tās pret parketa dēlīšu šķiedru rakstu un krāsainību.
12. Rodoties šādām pretenzijām, abām pusēm jāvienojas par šāda rakstura problēmām pirms parketa pārklāšanas ar laku vai eļļu.
13. Pēc parketa pārklāšanas ar laku vai eļļu Pasūtītājs nav tiesīgs celt pretenzijas pret parketa dēlīšu šķiedru rakstu un krāsainību.

Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu labāku mājaslapas lietošanas pieredzi.